Ruszyły prace na dworcu Bydgoszcz Główna

BydgoszczW tym tygodniu w pełni ruszyły prace związane z przebudową dworca Bydgoszcz Główna. Na terenie objętym inwestycją pojawił się już ciężki sprzęt, a wykonawca rozpoczął rozbiórkę dotychczasowego budynku.

Nowy bydgoski dworzec będzie jednym z najnowocześniejszych w Polsce. Obiekt zostanie w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Budynek zyska więcej kondygnacji, zmieni się również elewacja i wnętrze obiektu. Poza przestrzenią przeznaczoną do obsługi podróżnych, wewnątrz pojawi się także powierzchnia komercyjna z ofertą handlową i gastronomiczną oraz lokale biurowe. Budynek między peronami zostanie zrewitalizowany. Obiekt zachowa swój dotychczasowy kształt i zostanie przywrócony do stanu pierwotnego z czasów pruskich. W ramach inwestycji planowana jest także gruntowna modernizacja przejścia podziemnego wraz z peronami i uporządkowanie przestrzeni wokół stacji.

W związku z rozpoczętymi pracami, PKP S.A. udostępniła podróżnym dworzec tymczasowy, który zlokalizowano tuż obok remontowanego obiektu. Zmieniono również organizację ruchu wokół budynku. Tablice informacyjne zlokalizowano w najważniejszych punktach (m.in. na dworcu tymczasowym, przy wejściu do tuneli podziemnych). Podróżnym pomocy udzielają również mobilni informatorzy.

Całościowy koszt inwestycji to ok. 197 mln zł. Przedsięwzięcie będzie współfinansowane ze środków unijnych, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dworzec w Bydgoszczy zostanie oddany do użytku do końca 2015 r.

UE
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko