Otwarcie nowego dworca Bydgoszcz Główna

BydgoszczKoncert Krzysztofa Krawczyka, Moto Sport Show, zwiedzanie nowego pociągu PKP Intercity Dart, mapping 3D, gry multimedialne – już jutro, 10 października 2015 r. odbędzie się uroczyste otwarcie dworca Bydgoszcz Główna. Start o godzinie 10:10.

- Dworzec Bydgoszcz Główna jest jednym z trzech największych pod względem nakładów oraz powierzchni dworców, oddanych do użytku podróżnych od 2012 roku. Nowoczesny, funkcjonalny i przyjazny dla osób o ograniczonej mobilności obiekt jest jedną z 88 inwestycji realizowanych przez PKP S.A. w latach 2012-2015. Wpisuje się ona w największy w historii kolei program modernizacyjny, którego łączna wartość na lata 2012-2015 to 30 mld zł. Dzięki tym nakładom już teraz pasażerowie mogą korzystać z nowoczesnych dworców, szybciej i bardziej komfortowo dojeżdżać do celu. Już w grudniu przejazd pociągiem z Warszawy do Bydgoszczy będzie trwał niecałe trzy godziny, czyli o 25 minut krócej niż obecnie – mówi Piotr Ciżkowicz, Członek Zarządu PKP S.A. – Cieszę się, że podróż ta będzie mogła kończyć się na tak nowoczesnym i przyjaznym dworcu - dodaje.

Inwestycja w Bydgoszczy objęła budowę nowego dworca i modernizację budynku międzyperonowego oraz gruntowny remont peronów wraz z podziemnymi przejściami. Całościowy koszt projektu to ok. 197 mln zł. Przedsięwzięcie  jest  współfinansowane ze środków unijnych, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wartość unijnego dofinansowania to ok. 120 mln zł.

- Dworzec kolejowy po modernizacji jest jedną z wizytówek miasta – mówi prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski. - Dla wielu osób to właśnie ten gmach  jest miejscem, od którego zaczynają poznawać miasto. Cieszy mnie, że dzięki dynamicznej współpracy z inwestorem udało się stworzyć wyjątkowo oryginalny kompleks dworcowy. Powstał  nowy funkcjonalny budynek główny i jednocześnie zrewitalizowano  zabytkowy gmach dworca wyspowego. To udane połączenie nowoczesności z historią. Inwestor zdecydował się współdziałać z Miastem już na etapie koncepcji. To pozwoliło wybrać projekt, który zyskał najwięcej pozytywnych opinii wśród ekspertów i mieszkańców. Warto podkreślić, że doskonałym uzupełnieniem tej inwestycji są działania podejmowane przez Miasto. Przed dwoma laty zadbaliśmy o skomunikowanie tego rejonu miasta nową linią tramwajową i przebudowę placu przed dworcem. Teraz modernizujemy także wejścia do przejść podziemnych, tak by współgrały z nową bryłą budynku głównego.

Podczas uroczystości obecni będą m. in.: Maria Wasiak - Minister Infrastruktury i Rozwoju, Ewa Mes - Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Rafał Bruski - Prezydent Miasta Bydgoszcz oraz Piotr Ciżkowicz - Członek Zarządu PKP S.A.

Program wydarzenia:
10:10 – oficjalne rozpoczęcie – otwarcie części pasażerskiej zmodernizowanego dworca:
przemowy zaproszonych gości
nagrodzenie laureatów konkursu przeprowadzonego w ramach warsztatów fotograficznych
12:00 – 18:30 atrakcje dla uczestników otwarcia (m. in. warsztaty kreatywne, live cooking, zajęcia dla dzieci, konkursy z nagrodami, wspólny spacer z przewodnikiem po dworcu, zwiedzanie pociągu Dart)
12.30 – pokaz Moto Sport Show w wykonaniu uczestników Orlen Team (odsłona nr 1) – ul. Zygmunta Augusta przy dworcu
19:30 – mapping 3D z muzyką na żywo (koncert w wykonaniu absolwentów Akademii Muzycznej w Bydgoszczy)
20:30 – koncert Krzysztofa Krawczyka
22:00 – zakończenie imprezy

UE
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko