Poznań Główny

poznan-glowny-artykulAdres: 
ul. Dworcowa 2, 61-801 Poznań, Współrzędne 5240277 1691213

Mapa dworca

Mapa lokalizacji Dworca w Poznaniu

Lokalizacja:
Dworzec znajduje się w centrum miasta, w bliskim sąsiedztwie Dworca autobusowego PKS, Międzynarodowych Targów Poznańskich, Uniwersytetu Ekonomicznego, Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Dworzec znajduje się przy ulicy Dworcowej na terenie pomiędzy ulicami:  Zachodnią,  Głogowską,  Mostem Dworcowym, Przemysłową i Spichrzową (dawniej również ul. Składowa)

Dojazd: 
Postój taxi położony jest na obszarze od Mostu Dworcowego do Dworca Letniego.

Przystanek autobusowy (plac Dworcowy) linie nr: 51, 68, 234, 235, 239, 240, 243. Przystanki tramwajowe (Most Dworcowy) 6, 8, 10, 11, 12, 14, 18 (Dworzec Zachodni) 8, 14, 18, 238, 252 (Bałtyk) A, 6, 63, 69, 77, 240, 251 (Rondo Kaponiera) N, 21, 2, 8, 10, 11, 12, 14 (Niedziałkowskiego) 71 (Niezłomnych) 71, 232, 243           

Godziny otwarcia dworca:          
całodobowo

Bezpłatne wi-fi na dworcu:
W wybranych miejscach na terenie dworca możliwość korzystania z bezpłatnej sieci Wi-Fi (nazwa sieci: _PKP_WIFI)

Usługi na dworcu:           
Kawiarnie,  cukiernie, artykuły spożywcze, Prasa i książki, kosmetyki, kantor, bankomat. Czynne od godz. 6:00 do 21:30

Usługi z zakresu obsługi pasażerskiej:  
Kasy biletowe: PKP Intercity, Przewozy Regionalne Koleje Wielkopolskie czynne całodobowo.

Biletomaty: PKP Intercity, Przewozy Regionalne, Koleje Wielkopolskie.

Informacje na temat przesyłek konduktorskich otrzymać można w  Informacji Kolejowej: dzwoniąc pod numer tel. 19757 do bądź odwiedzając stanowisko Informacji Kolejowej na holu Nowego Dworca.

Toalety:
Toalety czynne całodobowo, płatne 2,50 zł, wyposażone w pokój rodzinny.

Ważne kontakty: 

Infolinia PKP Intercity – 19 757 (dla abonentów sieci zagranicznych (+48 22) 39 19 757)

Infolinia Przewozy Regionalne – 703 20 20 20 (dla użytkowników sieci T-Mobile 703 203 800)

Informacja Kolejowa Koleje Wielkopolskie – tel. (+48 61)  279 27 78

InfoDworzec - tel.: (+48 61) 63 31 659, e-mail: poznan.glowny@pkp.pl, czynne od poniedziałku do niedzieli w godzinach 7:00-21:00,

Miejska Informacja Turystyczna - Centrum Informacji Miejskiej - Filia na terenie nowego Dworca Głównego PKP, ul. Dworcowa 2, 61-801 Poznań , Tel. (+48 61) 633 10 16, Fax: (+48 61) 633 10 17            

Informacja dla osób z ograniczoną mobilnością:

Zakres udzielania pomocy osobom o ograniczonej sprawności ruchowej na terenie stacji

PKP S.A. nie gwarantuje dostosowania taboru przewoźnika do potrzeb osoby o ograniczonej sprawności ruchowej. W tym celu zainteresowany pasażer powinien zgłosić potrzebę udzielenia pomocy w podróży u przewoźnika minimum 48 godz. przed planowaną podróżą, wybierając jeden z poniższych sposobów:

  • telefonicznie pod numerem infolinii kolejowej przewoźnika,
  • drogą elektroniczną na wskazany przez przewoźnika adres e-mail lub przez formularz zgłoszeniowy (jeżeli przewoźnik prowadzi możliwość zgłoszenia drogą elektroniczną).

Podstawa prawna: Rozporządzenie Nr 1371/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2004 r. dotyczące praw i obowiązków pasażerów w ruchu kolejowym

Osoba o ograniczonej sprawności ruchowej powinna przybyć na dworzec w czasie nie krótszym niż 30 minut przed planowanym odjazdem pociągu, w celu możliwości bezpiecznego dotarcia do pociągu.

Miejscem spotkania jest hol główny dworca w części oznaczonej specjalną informacją o tym, że jest to miejsce oczekiwania dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej.
Pracownicy ochrony fizycznej dworca asystują osobie o ograniczonej sprawności ruchowej podczas przemieszczania się po terenie dworca, peronów, przejść podziemnych, kładek i innych ciągów komunikacyjnych, na których dozwolone jest poruszanie się pieszych (niebędących przejściami tylko do użytku służbowego)
W przypadku wysiadania z pociągu pracownicy ochrony oczekują na pasażera na peronie, przy którym zatrzymuje się pociąg z ww. osobą.
Asysta pracowników ochrony dworca odbywa się od miejsca oczekiwania pasażera do drzwi pociągu, którymi osoba będzie wsiadać lub od drzwi pociągu, z którego ww. osoba wysiada - do oznaczonego miejsca na dworcu lub do głównego wyjścia z obszaru stacji. W czasie wejścia i wyjścia do i z pociągu asystę i pomoc realizuje drużyna pociągowa.

Istnieje również możliwość zgłoszenia konieczności skorzystania z pomocy tylko w poruszaniu się po terenie dworca dzwoniąc odpowiednio wcześniej pod nr tel. 22 474-13-13 lub drogą elektroniczną wysyłając maila na adres: cbdk@pkp.pl  –wówczas w ciągu ok. 15-20 minut od przyjęcia zgłoszenia ochrona na danym dworcu będzie gotowa do udzielenia pomocy osobie potrzebującej.

Dojazd do dworca oraz jego dostępność
Wejście od strony Mostu Dworcowego - bez przeszkód. W  przypadku drogi dotarcia na Nowy Dworzec z poziomu 0 tj. od strony Placu Dworcowego zalecane jest udanie się do windy przy peronie 1 (ok. 20 metrów od parkingu/przystanków autobusowych), winda prowadzi na hol dworca. W holu znajdują się dwie windy prowadzące na perony 2 oraz 3.

Historia dworca:
Budynek dworca kolejowego Poznań Główny zaczął obsługiwać podróżnych w 1879 roku. Zbudowany z charakterystycznej czerwonej cegły szybko stał się wizytówką miasta. Pojawiał się na poznańskich pocztówkach i był miejscem odwiedzin turystów. Zniszczony w czasie wojny został odbudowany po jej zakończeniu w stylu klasycystycznym. W wyniku kolejnej przebudowy na przełomie lat 60-tych i 70-tych obiekt zyskał cechy modernistyczne. 29 maja 2012 roku Prezydent RP Bronisław Komorowski uroczyście otworzył nowy budynek dworca. Obiekt został zbudowano w rekordowo krótkim czasie – od rozpoczęcia budowy do udostępnienia budynku pasażerom minęło zaledwie 10 miesięcy. Obecnie jest to nowoczesny trzypoziomowy obiekt, jedyny w Polsce poza Dworcem Centralnym w Warszawie zbudowany nad peronami. Dworzec Poznań Główny stanowi integralną część wielofunkcyjnego zintegrowanego centrum komunikacyjnego – inwestycji powstającej na terenach kolejowych w centrum miasta. Oprócz dworca inwestycja obejmuje: dworzec autobusowy PKS na 19 stanowisk, parking wielokondygnacyjny na 1 500 aut, nowy układ komunikacyjny i drogowy powiązany z siecią dróg miejskich oraz nowoczesne centrum handlowe. Funkcje zintegrowanego transportu w rejonie stacji uzupełnia inwestycja miejska - przystanek Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. Zintegrowane centrum komunikacyjne to projekt powstający w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Na podstawie umowy prywatny inwestor buduje na terenie PKP S.A. dworzec oraz centrum handlowe wraz z infrastrukturą drogową i parkingiem. W 2012 roku Dworzec Poznań Główny obsłużył ponad 14 milionów podróżnych.

                                                                                                            

 

 

Dla pasażera

Rozkład jazdy pociągów
Zakup biletów
Dworce kolejowe

 

Kampania PKP Intercity

 

19757
Infolinia PKP Intercity
Projekty
Unijne