Warszawa Wschodnia - informacje dla pasażerów

Adres:  Warszawa Wschodnia Dalekobieżna: ul. Kijowska 20, 03-743 Warszawa; Warszawa Wschodnia Podmiejska: ul. Lubelska 24, 03-802 Warszawa Współrzędne 5225222 2105154

Godziny otwarcia dworca: całodobowo

Lokalizacja

Dworzec położony jest na granicy dzielnic Praga Północ i Praga Południe. Okolica obfituje w liczne atrakcje kulturalne, kawiarnie, restauracje oraz galerie sztuki. Dworzec składający się z części podmiejskiej i dalekobieżnej, stanowi istotny węzeł przesiadkowy prawobrzeżnej Warszawy. Od strony ul. Lubelskiej znajduje się również dworzec autobusów dalekobieżnych. W pobliżu znajduje się CH Galeria Wileńska oraz Stadion Narodowy, do którego można dotrzeć pociągiem podmiejskim lub pieszo (ok 20 min. marszu). Do centrum miasta można dotrzeć pociągiem w niecałe 10 minut.

DoJAZD

Od strony ul. Kijowskiej:
Tramwaje: 7, 13, 28
Autobusy: 120, 123, 140, 156, 169, 738
Autobusy nocne: N02, N03, N71

Od strony ul. Lubelskiej:
Autobusy: 123, 146, 147, 173, 202

TAXI

Postój taxi znajduje się przed głównym wejściem do dworca, zarówno od strony ulicy Kijowskiej jak i od ulicy Lubelskiej. 

KASY

Kasy biletowe:
•    Na dworcu dalekobieżnym – kasy Intercity, czynne całodobowo (w godzinach 24:00-1:00 brak możliwości zakupu biletu z rezerwacją).
PKP Intercity sprzedają bilety na pociągi IC, PR, KM, Koleje Wielkopolskie
•    Na dworcu podmiejskim – kasy Kolei Mazowieckich. Sprzedaż biletów KM i IC. Kasy czynne od 3:30 do 0:40.
Biletomaty:  
- dworzec dalekobieżny- biletomaty Intercity, biletomaty ZTM,
- dworzec podmiejski- biletomaty Kolei Mazowieckich, biletomaty ZTM + IC.

Infodworzec

Godziny otwarcia: codziennie w godz. 7.00-21.00

Usługi:

Biuro

Informacja kolejowa – na dworcu dalekobieżnym, okienko numer 11 przy kasach IC, czynna w godzinach 9:00-21:00

Bagaże

Skrytki bagażowe – otwarte całodobowo.

Usługi

Apteka, gastronomia, kawiarnie, market, prasa i książki, piekarnia, lokale usługowe (kantor); trzy bankomaty przy wejściach (od strony ul. Kijowskiej); cukiernia, prasa i książki, bankomat (od strony ul. Lubelskiej)

wc

Toalety czynne całodobowo (Warszawa Wschodnia Dalekobieżna) i od 6:00 do 20:00 (Warszawa Wschodnia Podmiejska), płatne 2,50 zł

INFORMACJE dla osób z ograniczoną mobilNością

Zobacz z jakie udogodnienia  dla osób z ograniczona mobilnością zapewniamy na naszym dworcu.

W związku z faktem, że perony na stacji Warszawa Wschodnia nie zapewniają odpowiedniego poziomu obsługi osób o ograniczonej mobilności, sugerujemy korzystanie z najbliższego obiektu, który posiada stosowne udogodnienia (m. in. Warszawa Centralna, Warszawa Zachodnia, Warszawa Stadion).
Budynek dworca Warszawa Wschodnia został dostosowany do potrzeb osób o ograniczonej mobilności i osób niepełnosprawnych w ramach gruntownej przebudowy zrealizowanej w 2012 r. Natomiast perony zostaną dostosowane przy okazji planowanej modernizacji linii średnicowej.

Przystanki komunikacji miejskiej, postój taxi oraz parking, znajdują się bezpośrednio przed budynkiem dworca. Dostępność Dworca jest zapewniona zarówno od strony ulicy Kijowskiej jak i ulicy Lubelskiej - komunikacja jest jednopoziomowa, zastosowano rampy krawężnikowe umożliwiające dotarcie do przystanków autobusowych i parkingu. Dostępne przestrzenie komunikacyjne są czytelne i szerokie.

Historia

Mało kto dziś pamięta, że w 1969 roku Dworzec Warszawa Wschodnia został uhonorowany tytułem Mister Warszawy. Przez wiele lat czytelnicy „Życia Warszawy” wyróżniali w ten sposób najpiękniejsze budynki stolicy. Z biegiem czasu po dawnej urodzie pozostało niewiele - budynek podupadł, plasując się w czołówce zaniedbanych obiektów użyteczności publicznej w Warszawie. W roku 2010 PKP S.A. rozpoczęła wielką modernizację Dworca Wschodniego. Całkowicie odnowiono jeden z najbardziej charakterystycznych elementów dworca - szklaną elewację hali znajdującą się przy ul. Kijowskiej. Budynek po remoncie jest przestronny i jasny a przede wszystkim czysty i bezpieczny. Jest miejscem przyjaznym nie tylko pasażerom, których liczba w 2012 r. roku przekroczyła 2 miliony, ale także wszelkim inicjatywom kulturalnym. W przestrzeni Dworca Wschodniego z powodzeniem organizowane są między innymi wystawy i koncerty.

MAPA dworca

Mapa dworca

WiFi

W wybranych miejscach na terenie dworca możliwość korzystania z bezpłatnej sieci Wi-Fi (nazwa sieci: _PKP_WIFI)