Branża kolejowa jednym z motorów rozwoju?

To może być szansa dla rozwoju przemysłu kolejowego. Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia na szkołę, w której kształcić się będzie ponownie pod kątem branżowym. O szansach i możliwościach współpracy na rzecz kształcenia zawodowego, przedstawiciele biznesu rozmawiali w gmachu Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. W wydarzeniu uczestniczyła Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska oraz wiceszefowa resortu Marzena Machałek.

 

 

 

 

 

 

 

"Chcemy dzisiaj przedstawicielom Spółek powiedzieć, jakie możliwości daje im system edukacji oraz pokazać dobre przykłady współpracy firm ze szkołami. Będziemy rozmawiać z przedstawicielami biznesu, aby zaangażowali się w promocję szkolnictwa zawodowego i branżowego. Aby promocja szkolnictwa zawodowego, w tym szkolnictwa branżowego, udała się, musi się w nią zaangażować większość spółek skarbu państwa", powiedziała minister Anna Zalewska.

W trakcie swojego przemówienia podkreśliła wspólne działanie z premierem RP Mateuszem Morawieckim. Minister i Prezes Rady Ministrów wystosowali specjalny list do pracodawców w pierwszych dniach stycznia br., w którym zwrócili się o podjęcie działań na rzecz kształcenia zawodowego. W treści listu zachęcali do m.in. obejmowania patronatem szkół zawodowych oraz bliższej współpracy z pracodawcami przy planowaniu i realizowaniu kampanii promocyjnych adresowanych do młodych ludzi.

 

 

 

 

 

 

 

Z kolei wiceminister edukacji Marzena Machałek podkreślała, że w zmienianiu systemu szkolnictwa branżowego i technicznego kluczową rolę odgrywają pracodawcy.

"Chcemy, aby pracodawcy razem z nami budowali szkolnictwo zawodowe. Młody człowiek musi wiedzieć, że po takiej szkole będzie miał dobrą pracę i dobre wykształcenie. Musimy też przekonać samorządowców by włączyli się w zmienianie szkolnictwa zawodowego", mówiła do zgromadzonych na sali gości.

 

 

 

 

 

 

 

Podczas poniedziałkowej konferencji, która odbyła się w gmachu Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii udział wzięli przedstawiciele m.in. Polskiej Grupy Energetycznej S.A., Grupy Azoty S.A., Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej a także Fundacji Grupy PKP. Organizatorem konferencji było Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji.