I Mistrzostwa Polski Kolejowych Szkół Średnich w Futsalu

W gliwickiej hali sportowej Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych 20 marca odbyły się I Mistrzostwa Polski Kolejowych Szkół Średnich w Futsalu.

Jaka dyscyplina sportowa kryje się pod tą nazwą? Niegdyś nazywano ją piłką nożną halową pięcioosobową lub bardziej potocznie „halówką”. Dzisiaj jest to Futsal. Warto wspomnieć, że pierwszy pokaz gry w pięcioosobową odmianę piłki nożnej odbył się latem 1930 roku w Montevideo, a za jej twórcę uważa się Juana Carlosa Cerianiego.

W I Mistrzostwach Polski Kolejowych Szkół Średnich w Futsalu wzięło udział sześć drużyn z takich szkół jak:

- Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych w Gliwicach

- Zespół Szkół Nr 4 w Nowym Sączu

- Technikum Nr 4 Transportowe CKZiU Sosnowiec

- Zespół Szkół Mechaniczno –Elektrycznych Rybnik

- Zespół Szkół nr 4 im. Armii Krajowej w Szczecinie

- Zespół Szkół im. prof. Gostkowskiego w Łazach

Pierwsze trzy szkoły utworzyły „Grupę 1”, zaś kolejne „Grupę 2”. Emocjonujące rozgrywki trwały do godzin popołudniowych, których celem była przede wszystkim dobra zabawa, a także miło spędzony czas w duchu sportowej rywalizacji. Młodych sportowców odwiedził przedstawiciel Fundacji Grupy PKP – Janusz Paczkowski, który odczytał list w imieniu Katarzyny Kucharek – Prezes Fundacji Grupy PKP oraz Mirosława Antonowicza – Członka Zarządu PKP S.A.

- Młode pokolenie to przyszłość, również przyszłość kolei, dlatego działania dedykowane uczniom są szczególnie potrzebne. Dzisiejsze spotkanie jest w głównej mierze poświęcone sportowym zmaganiom, które na pewno dostarczą wielu emocji i okażą się wspaniałym widowiskiem. Jednak wydarzenie to niesie za sobą dużo więcej. Podkreśla, że osoby związane z koleją czy się nią interesujące, stanowią jedną grupę, która dzieli się swoim doświadczeniem i pasją. Wierzę, że wielu z dzisiejszych zawodników wybierze branżę kolejową, w której zrealizuje ścieżkę swojej drogi zawodowej. Praca na kolei warta jest podjęcia wyzwania, dlatego mam nadzieję, że doświadczenie zdobyte w szkole rozwiniecie w przyszłości w spółkach Grupy PKP - mówił Janusz Paczkowski. 

W wielkim finale spotkały się drużyny z Sosnowca i Szczecina. Spotkanie zakończyło się wynikiem (2:1), na korzyść chłopaków z Technikum Nr 4 Transportowego w Sosnowcu. I to oni zostali pierwszymi Mistrzami Polski Kolejowych Szkół Średnich w Futsalu! Na tym nie koniec niespodzianek, gdyż wybrano również Najlepszego Piłkarza I Mistrzostw Polski Kolejowych Szkół Średnich w Futsalu, a został nim Andrzej Sobieraj z Zespołu Szkół nr 4 im. Armii Krajowej w Szczecinie. W nagrodę piłkarz otrzymał Złoty Indeks WSB, uprawniający do bezpłatnych studiów inżynierskich na kierunku Transport w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

Ostateczna klasyfikacja:

1. Technikum Nr 4 Transportowe CKZiU Sosnowiec

2. Zespół Szkół nr 4 im. Armii Krajowej w Szczecinie

3. Zespół Szkół Mechaniczno –Elektrycznych Rybnik

4. Zespół Szkół Nr 4 w Nowym Sączu

5. Zespół Szkół im. prof. Gostkowskiego w Łazach

6. Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych w Gliwicach

Mistrzostwa w Futsalu zostały zorganizowane przez Katedrę Transportu Szynowego Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych w Gliwicach oraz Fundację Grupy PKP.  

Mamy nadzieję, iż to wyjątkowe wydarzenie dostarczyło uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń. Głęboko wierzymy, że ta zacna i potrzebna inicjatywa będzie kontynuowana w kolejnych latach.

Relację z wydarzenia zobaczyć można w TV Gliwice: https://www.youtube.com/watch?v=vwP_TaMtS9E