Otwarcie sezonu turystycznego w Sochaczewie

Para - buch! Koła - w ruch! 28 kwietnia odbyło się w Sochaczewie oficjalne otwarcie sezonu turystycznego. Oprócz tego zaprezentowano wystawę pt. „Dzieje Sochaczewskiej Kolei Wąskotorowej 1922-1984". W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Fundacji Grupy PKP.

Po raz kolejny w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie został zainaugurowany letni sezon turystyczny. Nie zabrakło wielu atrakcji, jakie przygotowali organizatorzy. Sobotnie uroczystości zaczęły się od prapremierowej prezentacji wystawy pt. „Dzieje Sochaczewskiej Kolei Wąskotorowej 1922-1984", a następnie przejazd pociągiem retro do Puszczy Kampinoskiej (Wilcze Tułowskie). Można było odbyć także spacer z przewodnikiem po Puszczy Kampinoskiej oraz wycieczkę pociągiem do Tułowic. Na koniec przygotowano piknik z ogniskiem i atrakcjami dla najmłodszych w Osadzie Puszczańskiej w Tułowicach. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Fundacji Grupy PKP: pani Małgorzata Siekierska - koordynator projektu  i Grzegorz Moczulski – wolontariusz.

Dodajmy, że 6 września 1986 roku nastąpiło uroczyste otwarcie Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, a od 1 kwietnia 2016 roku jednostka stała się filią Stacji Muzeum w Warszawie, nowej instytucji kultury, powołanej po likwidacji Muzeum Kolejnictwa przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego oraz Polskie Koleje Państwowe S.A.

Muzeum Kolei Wąskotorowej jest jednym z niewielu miejsc w Europie, gdzie znajduje się zespół wąskotorowych pojazdów szynowych w tak dużej liczbie. Placówka gromadzi największy zbiór tego typu taboru na Starym Kontynencie. Na skansenie znajdują się aktualnie 163 jednostki taboru wąskotorowego. W salach wystawowych obejrzeć można kolekcje muzealiów, dokumentujących codzienne funkcjonowanie kolei wąskotorowych w Polsce na przestrzeni dziejów.