Fundacja oddała hołd kolejarzom walczącym w II Wojnie Światowej

W Dobrzykowie pochowano ciała 13 ekshumowanych żołnierzy i kolejarzy poległych we wrześniu 1939 roku podczas obrony przed wojskami niemieckimi. Szczątki znaleziono w zbiorowej mogile, w lipcu tego roku w wyniku pracy wolontariuszy i archeologów z Instytutu Pamięci Narodowej. Podczas uroczystości środowisko kolejarskie było reprezentowane przez przedstawicieli Fundacji Grupy PKP i PKP S.A.

Wśród poległych bohaterów we wrześniu 1939 roku było dwóch kolejarzy. Pracownicy PKP byli bardzo aktywni zarówno podczas obrony kraju w początkowej fazie wojny, jak i w walce z okupantem poprzez zaangażowanie w Polskie Państwo Podziemne. – Misją środowiska kolejowego jest pamiętać o bohaterskiej roli kolejarzy w ważnych i tragicznych dla Polski chwilach – mówi Katarzyna Kucharek, prezes Fundacji Grupy PKP.

Trumny żołnierzy i kolejarzy zostały złożone na Dobrzykowskim cmentarzu parafialnym, w kwaterze wojennej, gdzie spoczywa 306 żołnierzy, którzy we wrześniu 1939 roku osłaniali oddziały Wojska Polskiego walczące w bitwie nad Bzurą.