ALICJA SAS

Kierownik Pociągu, PKP Intercity. W PKP pracuje od 1980 roku.
W wolnych chwilach lubi słuchać muzyki.

 

PRACA

Moje spotkanie z koleją nastąpiło w 1980 r., kiedy rozpoczęłam pracę na stanowisku Konduktora. Dwa lata później zdałam egzamin na Kierownika Pociągu. W tej roli od 2008 roku pracuję w PKP Intercity. W swojej pracy nadzoruję działania drużyny konduktorskiej oraz innych osób z obsady pociągu, wygłaszam komunikaty, prowadzę dokumentację, a także dbam o bezpieczeństwo podróżnych i staram się ich wspierać. Zdarza się, że rozstrzygam spory pomiędzy pasażerami. Pomaga mi w tym poczucie, że nie istnieją trudne osoby - są tylko ludzie, którzy znaleźli się w trudnej dla nich sytuacji. Zwracam uwagę na osoby starsze, osoby z dziećmi, osoby niepełnosprawne, by pomóc im przy wsiadaniu i wysiadaniu. Jest mi bardzo miło, kiedy podróżni mówią: „Jak Panią widzę, to wiem, że wsiadłem do właściwego pociągu”.

PASJA

Tym, co pozwala mi czerpać radość z każdego dnia, jest dla mnie muzyka, zwłaszcza słuchana na świeżym powietrzu, na łonie natury. Nie ma wtedy znaczenia, czy jest pogodnie, czy pada deszcz. Aby się zrelaksować, puszczam muzykę  z lat 80. i 90. albo disco polo. Piosenki Violetty Villas, Marka Grechuty, Anny Jantar, Krzysztofa Krawczyka, Michała Bajora, Edyty Gepert i Czerwonych Gitar sprawiają, że wracam myślami do lat dzieciństwa i młodości. Ze względu na to, że w wolnym czasie również sporo podróżuję pociągami, mam mnóstwo okazji do tego, by słuchać muzyki, podziwiając zmieniający się za oknem krajobraz. Uwielbiam się w ten sposób relaksować - słuchawki stały się moim nieodłączonym towarzyszem  podróży.

Lubię także montować krótkie filmy z podkładem muzycznym na różne okazje - dla siebie i znajomych. Mogę wtedy ubrać wspomnienia w emocje płynące z moich ulubionych utworów. Muzyka towarzyszy mi też podczas innej pasji – pieczenia tortów, którymi staram się osłodzić życie moich bliskich!