ANDRZEJ TOMCZYK

Zawiadowca ds. Inżynierii Ruchu, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. W PKP pracuje od 1987 roku.
Kolekcjoner pamiątek kolejowych.
 
PRACA

Po ukończeniu Technikum Kolejowego w Skarżysku-Kamiennej w 1987 roku rozpocząłem pracę jako dyżurny ruchu stacji Tarnobrzeg. Od 2001 roku jestem zatrudniony na stanowisku zawiadowcy ds. inżynierii ruchu w Sekcji Eksploatacji w Stalowej Woli Rozwadów (Zakład Linii Kolejowych w Lublinie). Sprawuję bezpośredni nadzór nad pracą personelu obsługi ruchowych posterunków technicznych tj. dyżurnych ruchu, nastawniczych i zwrotniczych oraz dróżników przejazdowych.

PASJA

Na kolej trafiłem z zamiłowania. Na początku było to tworzenie makiet kolejowych i kolekcjonowanie wszystkiego, co związane z koleją. Zamiast grać w piłkę pod blokiem, chodziłem na tarnobrzeską stację kolejową, gdzie z wielkim zainteresowaniem poznawałem kolej. Bogate zbiory kolejowych staroci przekazałem jako depozyt do Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, gdzie została utworzona stała ekspozycja „Stacja Rozwadów – między Lwowem a Krakowem”. W ramach współpracy z Muzeum, oprowadzam wycieczki szkolne po rozwadowskim węźle.

Staraniem pracowników ISE Stalowa Wola-Rozwadów, doprowadziliśmy do ocalenia od zniszczenia parowozu Ty2-16, który obecnie eksponowany jest na specjalnym torze przy budynku dworca. Byłem organizatorem sześciu edycji plenerowych imprez Kolejarska Majówka oraz Rozwadowskiego Pikniku Militarnego. Zorganizowaliśmy również obchody 125-lecia linii kolejowej Dębica-Rozwadów.

Ale jako że nie samą koleją człowiek żyje, mam też inne pasje. Staram się łączyć fotografię z bieganiem po górach. Okazuje się, że z aparatem można uczestniczyć nawet w wymagających biegach górskich np. w 80-kilometrowym Biegu Rzeźnika w Bieszczadach czy 32-kilometrowym Wysokogórskim Biegu Marduły w Tatrach. Jestem fotografem DARE2B Ligi Biegów Górskich i członkiem Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Zakopanem.