Szczecin liczby i fakty

Już pod koniec tego roku w miejscu obecnego, wielkiego placu budowy powstanie zmodernizowany dworzec Szczecin Główny. Prace rozbiórkowe rozpoczęły się w styczniu.

Obecnie dziennie około 60 pracowników buduje nowy dworzec. W najbliższym czasie ta liczba może wzrosnąć nawet do 200 osób.

Zmodernizowany, bardziej funkcjonalny dworzec - licząc od poziomu piwnic - będzie miał wysokość 18 m i kubaturę ponad 55 tys. m3. Do tej pory z placu budowy wywieziono ponad 8 tys. m3 ziemi i 6 tys. ton gruzu.

Po zakończonej modernizacji obiekt będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Oprócz ścieżek prowadzących i specjalnych oznaczeń dla osób niedowidzących, w budynku pojawią się także windy z  systemem informacji głosowej i oznaczeniami w języku Braille’a. Bardzo praktyczną innowacją będą także pętle indukcyjne, umożliwiające osobom niedosłyszącym, posiadającym aparat odsłuchanie komunikatów dworcowych.

Obecnie trwają prace rozbiórkowe fragmentów budynku starego dworca. Mur oporowy oddzielający ulicę Owocową od peronów jest poddawany renowacji. Jeszcze w tym miesiącu rozpoczną się prace związane z tworzeniem fundamentów pod kładkę – tzw. palowanie. Również w marcu ruszą roboty na peronie IV.

Już teraz wiadomo, że pasażerowie zatrzymujący się w Szczecinie będą mogli na dworcu kupić wszystko co jest przydatne w podróży. Na terenie obiektu będą dostępne między innymi: sklepiki z multimediami i prasa, apteka oraz kawiarnia. W najbliższym czasie PKP S.A. podpisze umowy z kolejnymi najemcami, którzy planują otwarcie na dworcu lokalu gastronomicznego, sklepu spożywczego i drogerii.

- Prace modernizacyjne na dworcu Szczecin Główny postępują zgodnie z harmonogramem. – mówi Grzegorz Tomaszewski, Dyrektor Zarządzający ds. Nieruchomości PKP S.A. – Obecnie prowadzone są rozmowy z najemcami zainteresowanymi prowadzeniem działalności w zmodernizowanym obiekcie. Z częścią z nich podpisaliśmy już umowy.

Całościowy koszt projektu to ok. 117 mln PLN. Przedsięwzięcie będzie współfinansowane ze środków unijnych, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dworzec zostanie oddany do użytku do końca 2015 r. Oprócz Szczecina Głównego, trwa modernizacja dwóch dworców współfinansowana ze środków unijnych - Gliwice i Bydgoszcz Główna.

Szczecin Główny w liczbach:
•    Łączna wartość inwestycji to ok. 117 mln PLN z czego ok. 74 mln PLN z budżetu UE
•    powierzchnia zabudowy budynku głównego dworca: 4 425 m2
•    kubatura: 55 050  m3
•    wysokość od poziomu piwnic: 18 m

Zmodernizowany dworzec będzie wyposażony w:
•    System dynamicznej informacji pasażerskiej
•    BMS (Building Managment System) - system zarzadzania monitorujący funkcjonowanie budynku
•    pętle indukcyjne - umożliwiają odsłuch komunikatów na dworcu przez osoby niedosłyszące posiadające aparat

Fakty dotyczące budowy:
•    liczba pracowników 60-200
•    głębokość wykopu: 4 m
•    sprzęt ciężki:
     - dźwigi wieżowe
     - gruszki z masą betonową wyposażone w pompy
     - koparki gąsienicowe do rozbiórek starego dworca ze specjalnymi chwytakami
     - kaparki gąsienicowe do wykopów
     - palownice do wykonania palisady separującej nowy budynek dworca oraz pali pod płytę fundamentową

UE
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko