Spółki Grupy PKP

PKP PLKJesteśmy zarządcą narodowej sieci linii kolejowych, która obecnie liczy ponad 19 tys. kilometrów. Ponadto zajmujemy się zarządzaniem i synchronizacją ruchu ok. 6,5 tys. pociągów pasażerskich i towarowych należących do 74 licencjonowanych przewoźników. Odpowiadamy także za opracowanie i aktualizowanie rozkładu jazdy pociągów w skali całego kraju.

W ostatnich latach priorytetem naszej spółki jest działalność inwestycyjna, która dotyczy budowy, modernizacji i odtworzenia infrastruktury kolejowej. Nadrzędnym celem przeprowadzanych projektów jest zwiększenie dostępności i poprawa jakości transportu kolejowego, a także dostosowanie sieci do standardów unijnych i utworzenie zintegrowanego systemu transportu kolejowego w ramach Unii Europejskiej. Wszystkie działania realizowane są z zachowaniem szczególnej dbałości o środowisko naturalne zgodnie z założeniami programu POIiŚ, który jest jednocześnie głównym źródłem finansowania powyższych projektów.

Budujemy strategię działania, w oparciu o rządowe dokumenty o charakterze strategicznym, politykę transportową Unii Europejskiej, respektując zobowiązania wynikające z Umów międzynarodowych zawartych przez Rząd Polski, krajowe i unijne uregulowania prawne oraz uwzględniając swoje potrzeby wynikające z bieżącej działalności, uwarunkowań handlowych i sytuacji na rynku.

Witryna internetowa: www.plk-sa.pl


PKP CargoJesteśmy największym w Polsce i drugim w Europie przewoźnikiem towarowym na rynku kolejowym. Realizujemy przewozy towarów nie tylko w Polsce ale i zagranicą (na terenie Niemiec, Czech, Słowacji, Austrii, Węgier, Holandii oraz Belgii).

Nasze cele strategiczne to utrzymanie wiodącej pozycji kolejowego przewoźnika towarowego w Polsce oraz poprawa efektywności operacyjnej umożliwiającej utrzymanie kosztów pod kontrolą. Chcemy również rozwijać działalność w rosnących i atrakcyjnych segmentach rynku w Polsce, a także na rynkach zagranicznych.

Jako Grupa PKP CARGO Logistics oferujemy krajowe i międzynarodowe przewozy kolejowe, samochodowe oraz kolejowo-promowe (na linii Świnoujście – Ystad). Realizujemy także przewozy intermodalne, obsługując m.in. kontenery, naczepy oraz nadwozia wymienne.

Świadczymy usługi spedycyjne i trakcyjne; oferujemy przeładunek i magazynowanie towarów we własnych magazynach oraz kompleksową obsługę bocznic kolejowych i naprawę taboru kolejowego.

Posiadamy 2,5 tys. lokomotyw i około 63,5 tys. wagonów, co zapewnia jej pozycję lidera w branży przewozów kolejowych.

Witryna internetowa: www.pkp-cargo.pl


PKP Intercity„Być Partnerem w podróży" to motto naszej spółki, a misją - zapewnienie klientom bezpiecznej, wygodnej i punktualnej podróży.

Specjalizujemy się w krajowych i międzynarodowych przewozach dalekobieżnych. Pociągi PKP Intercity kursują głównie między dużymi miastami oraz dowożą pasażerów do popularnych ośrodków turystycznych. Spółka umożliwia również komfortowe podróże do europejskich metropolii.

W naszych barwach kursuje codziennie ponad 300 składów. Spółka uruchamia zarówno pociągi kategorii Express InterCity (EIC) oferujące wysoki standard podróży jak również pociągi TLK (Twoje Linie Kolejowe), które mają dać podróżnym maksimum zadowolenia przy możliwie niskiej cenie za przejazd. W 2012 roku z naszych usług skorzystało ponad 35 mln pasażerów.

W grudniu 2014 roku wprowadziliśmy nową jakośc i nową kategorie pociagów - Express Intercity Premium (EIC), w ramach której będzie kursuje 20 składów zespołowych opartych na konstrukcji pociągów ED250 i wyprodukowanych przez Alstom.

Witryna internetowa: www.intercity.pl

PKP Informatyka

Jesteśmy największym w Polsce dostawcą usług IT dla firm z branży transportowo-logistycznej. Tworzymy oprogramowanie użytkowe (systemy i aplikacje), głównie dla spółek kolejowych i z sektora transportowego. W swoim portfolio posiadamy systemy wspierające:

 • sprzedaż
 • dystrybucję informacji pasażerskiej
 • obsługę przewozów
 • zarządzanie infrastrukturą
 • zarządzanie przedsiębiorstwem

Świadczymy ponadto usługi hostingowe, sieciowe, serwisu sprzętu komputerowego i wykonawstwa sieci strukturalnych. W 2013 roku kupiliśmy Kolejowe Zakłady Łączności Bydgoszcz. Dzięki tej transakcji spółka poszerzy swoją ofertę m.in. o tworzenie Inteligentnych Systemów Transportu w miastach (ITS). KZŁ specjalizuje się we wdrażaniu systemów łączności dyspozytorskiej i informacji pasażerskiej. Tworzy również rozwiązania dla komunikacji publicznej, a także dostarcza biletomaty i parkomaty wraz z kompletnymi systemami.

Nasz zespół tworzą ludzie z długoletnim doświadczeniem zdobytym w najlepszych światowych firmach informatycznych.

Witryna internetowa: www.pkp-informatyka.pl


PKP LHSJesteśmy zarządcą linii kolejowej nr 65 oraz wykonujemy na niej przewóz towarów. Działalność PKP LHS skupiona jest w południowo-wschodniej części Polski i ma charakter regionalny. Jako Spółka, oferujemy kompleksową obsługę spedycyjno-logistyczną door-to-door oraz transport ładunków bez konieczności przeładunku na granicy polsko-ukraińskiej z możliwością prowadzenia ciężkich składów całopociągowych.

Linia kolejowa nr 65 to najdłuższa linia szerokotorowa w Polsce o prześwicie 1 520 mm przeznaczona do transportu towarowego. Zaprojektowano i wybudowano ją w latach 70-tych XX wieku, a w 1979 roku oddano do eksploatacji. Linia łączy polsko-ukraińskie kolejowe przejście graniczne Hrubieszów/Izow ze Śląskiem, a dokładnie miejscowością Sławków w Zagłębiu Dąbrowskim, 25 km od Katowic. Linia nr 65 biegnie przez pięć województw: lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie, małopolskie i śląskie.

Na trasie linii nr 65 znajduje się 10 stacji, 13 mijanek oraz punkty do przeładunku towarów: terminale, rampy i place przeładunkowe, hale magazynowe, składy celne, wagi wagonowe i samochodowe.

Witryna internetowa: www.lhs.com.pl


logo_skm_bezramkiŁączymy funkcję operatora i zarządcy infrastruktury kolejowej linii nr 250. Realizujemy, nieprzerwanie od 1951 r., przewozy pasażerskie głównie na terenie aglomeracji trójmiejskiej uruchamiając około 220 pociągów każdej doby.

Od kilku lat w naszej spółce realizowany jest projekt „Rozwój szybkiej kolei miejskiej w Trójmieście”, współfinansowany ze środków pomocowych Unii Europejskiej. W ramach projektu prowadzone są zadania:

 • modernizacja przystanku osobowego Gdynia Wzgórze Świętego Maksymiliana,
 • modernizacja peronu SKM na stacji Sopot wraz z przebudową układu torowego,
 • modernizacja przystanku osobowego Sopot Wyścigi,
 • modernizacja przystanku osobowego Gdańsk Żabianka AWFiS,
 • modernizacja peronu SKM na stacji Gdańsk Wrzeszcz,
 • modernizacja przystanku osobowego Gdańsk Politechnika,
 • modernizacja taboru obejmująca 22 obecnie eksploatowane jednostki EZT.

Witryna internetowa: www.skm.pkp.pl


natura-tour-logoJesteśmy spółką deweloperską, która wraz z partnerami zewnętrznymi na nowo zagospodarowuje kolejowe nieruchomości w centrach miast. Realizujemy inwestycje, które odmieniają otoczenie, tworząc projekty komercyjne przyjazne mieszkańcom. Budujemy nowe dworce kolejowe oraz tworzymy zabudowę biurową, handlową, hotelową czy mieszkaniową. Prowadzimy projekty w ramach portfolio, którego łączna wartość szacowana jest na 8,84 mld EUR. Do największych inwestycji można zaliczyć m.in. budowę biurowców w ramach kompleksu West Station w Warszawie, zagospodarowanie terenów Warszawy Głównej, gdyńskiego Międzytorza czy ul. Bosackiej w Krakowie.

Witryna internetowa: www.xci.pl

 


natura-pkp-utrzymaniePKP Utrzymanie jest największym w Polsce dostawcą usług serwisu sprzętu telekomunikacyjnego, dedykowanych firmom działającym w sektorze kolejowym.

Podstawowym zadaniem Spółki jest prowadzenie działalności związanej z utrzymaniem linii telekomunikacyjnych, urządzeń telekomunikacji przewodowej, radiokomunikacyjnych i specjalnych – głównie związanych z prowadzeniem ruchu pociągów oraz systemami dynamicznej informacji podróżnych. Ponadto PKP Utrzymanie oferuje usługi operatorskie: dzierżawę łączy analogowych, kolokację, usuwanie kolizji z istniejącą telekomunikacyjną infrastrukturą kolejową oraz wykonywanie uzgodnień dokumentacji technicznych i wywiadów branżowych

Kadra PKP Utrzymanie, dzięki ciągłemu rozwojowi oraz doświadczeniu zdobytemu podczas wieloletnich relacji z sektorem kolejowym, posiada unikatową wiedzę w zakresie zapewnienia sprawności sieci i systemów telekomunikacyjnych na kolei, w tym mających wpływ na prowadzenie ruchu pociągów i jego bezpieczeństwo.

Witryna internetowa: www.telkol.eu

 


natura-tour-logoKolejowe Przedsiębiorstwo Turystyczno-Wypoczynkowe „Natura Tour” istnieje na polskim rynku turystycznym od 2000 roku. Działalność spółki polega na organizowaniu imprez turystycznych i wypoczynku przede wszystkim we własnych obiektach. Obecnie Natura Tour użytkuje 19 ośrodków wypoczynkowych, leżących w atrakcyjnych miejscach Polski. Uzupełnieniem oferty jest organizacja wypoczynku w obiektach obcych – krajowych i zagranicznych. Spółka swoją ofertę kieruje przede wszystkim do klientów indywidualnych organizując m.in. wczasy, pobyty weekendowe, kolonie, obozy i wycieczki. Dla firm proponuje się organizację konferencji, szkoleń oraz imprez biznesowych. Natura Tour jest członkiem Polskiej Izby Turystyki i Związku Pracodawców Kolejowych.

Witryna internetowa: www.naturatour.pl

 


logo-drukarniaHistoria Drukarni Kolejowej Kraków sięga 1922 roku. Początkowo działała pod nazwą Drukarni Biletów Kolejowych. Przedsiębiorstwo produkowało bilety PKP, listy przewozowe, akcydensy i inne druki niezbędne do funkcjonowania sieci kolejowej.

Obecnie spółka świadczy kompleksowe usługi poligraficzne nie tylko dla klientów związanych z koleją. Oferuje druk akcydensów informacyjnych i manipulacyjnych (m.in. kalendarze, rozkłady jazdy, instrukcje, foldery oraz katalogi), książek oraz czasopism.

Witryna internetowa: www.drukkol.plpkp budownictwoProwadzimy działalność w dwóch obszarach:

 • utrzymania, konserwacji sieci światłowodowej i urządzeń klienckich jednego z największych operatorów telekomunikacyjnych w Polsce,
 • budownictwa telekomunikacyjnego na rynku kolejowym i drogowym.

Głównym naszym atutem jest duże doświadczenie pracowników zdobyte na rynku kolejowym, a także struktura rozproszona, która umożliwia świadczenie jednorodnych usług na obszarze całej Polski.

Zajmujemy się też instalacją, uruchomieniem, utrzymaniem i konserwacją radiotelefonów, WiFi w budynkach i dworcach, monitoringu wizyjnego, systemów kontroli dostępów dla klientów z branży kolejowej, jak również z rynku prywatnego. Zapewniamy realizację usług 24h/7/365.

Posiadamy referencje na wykonane prace budowlane i instalacyjne z zakresu teletechniki w największych inwestycjach kolejowych i modernizacjach dworców kolejowych w naszym kraju. Uczestniczyliśmy w realizacji następujących dużych projektów: przebudowa stacji Łódź Widzew, Łódź Fabryczna, ZCK Bydgoszcz, prace na linii kolejowej Kraków - Rzeszów (E30), Warszawa Zachodnia - Skierniewice, Siedlce - Terespol, budowa infrastruktury systemu GSM-R na linii kolejowej E20 (Kunowice - Terespol).

Witryna internetowa: www.pkpbudownictwo.pl


cs-logoPrzedmiotem działalności spółki CS Szkolenie i Doradztwo jest świadczenie usług szkoleniowych na rzecz spółek Grupy PKP oraz innych podmiotów, głównie z zakresu szkoleń zawodowych pracowników branży kolejowej. Ośrodki szkoleniowe znajdują się w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Spółka jest w posiadaniu jedynego w Polsce profesjonalnego symulatora lokomotywy, umożliwiającego przeprowadzanie szkoleń dla maszynistów.

Witryna internetowa: www.csid.pl